Lázně Hodonín

Do kraje rozlehlých vinic, tradičních vinných sklepů a typického moravského folkloru jsou zasazeny Lázně Hodonín jako místo klidu a pohody pro nemocné, rekonvalescenty i běžné dovolenkáře. Moderní lázeňský komplex plný barev a útulných zákoutí k posezení zpříjemňuje zdravotní pobyt a činí ho nadmíru pohodlným. Přilehlý park pak už jen doplňuje a dotváří příjemnou atmosféru tohoto místa duševní i tělesné rovnováhy.

Lázně Hodonín se nemohou pyšnit staletou historií jako mnohá jiná česká lázeňská města. Přesto si vydobyly významné postavení mezi lázeňskými destinacemi a z malé léčebny závislé na Lázních Luhačovice se proměnily v moderní a zcela samostatné zařízení vysoké kvality.

Většina procedur v Lázních Hodonín se točí kolem vzácného přírodního léčivého prostředku, kterým je jodobromová voda. Ta byla objevena při zdejší těžbě ropy a zemního plynu a později pečlivě zkoumána odborníky, kteří potvrdili její schopnost předávat do organismu příznivé látky a napomáhat od některých zdravotních obtíží. Těmi jsou především nejrůznější postižení pohybového aparátu odlišných stupňů intenzity (záněty, zápaly, stavy po operacích a úrazech) v oblasti kloubů, páteře, zad, šíje, svalů a šlach. Pozitivně ale léčba působí i u pacientů s revmatem, artrózou a artritidou, Bechtěrevovou chorobou a aterosklerózou.

Zmíněná léčivá tekutina se v Lázních Hodonín používá zejména k vodoléčebným kúrám, tedy koupelím a zábalům. Obojí spočívá ve styku celého těla nebo jednotlivých jeho částí s jodobromovou vodou, ze které zdraví doslova proudí kůží až do vnitřních tkání. Může jít o koupele perličkové a vířivé, přičemž některé mohou obsahovat různé přísady, jež jsou důležitým doplňkem léčebné procedury, např. rašelinu, mořskou sůl či vonné květinové esence. Erudovaný odborný tým terapeutů je však schopen poskytnout ještě více k zajištění úspěšnosti léčby, třeba plynové injekce, aplikaci parafínu v podobě zábalů, elektroléčbu nebo magnetickou terapii. Podstatnou součástí rehabilitace, která nesmí chybět v žádných lázních, jsou ulevující masáže, ať už klasické, reflexní nebo vodní, tak speciální pomocí lávových kamenů či lymfatické. A v neposlední řadě jsou to pohybové aktivity, jež jsou neoddělitelně spjaty s ozdravnými terapiemi i volným časem v Lázních Hodonín. Pod dohledem odborníka si lze zacvičit jak individuálně, tak ve skupinách, ve vodě zdejšího bazénu i na suchu.

Lázně Hodonín poskytují svým hostům služby takzvaně pod jednou střechou. S kapacitou přes 300 lůžek, několika stravovacími zařízeními, zasedacími prostory a bezbariérovým přístupem je tento komplex plnohodnotným centrem zdravotních pobytů i kongresové turistiky.

Celá oblast jižní Moravy, kde se Lázně Hodonín nacházejí, je známa svým kulturním zaměřením. Výjimkou proto nejsou vystoupení, hudební večery a festivaly představující slovácké folklorní tradice, jako cimbálovky, dechovky či taneční soubory v krásných, ručně vyšívaných krojích. Zejména dámy pak potěší občasné módní přehlídky přímo v areálu lázní.

V blízkém i vzdálenějším okolí Lázní Hodonín nalezne každý nějakou zajímavost dle svého gusta, která potěší a rozšíří vědomostní obzory. Přímo ve městě může jít o Masarykovo muzeum nebo zoologickou zahradu a mořský svět. Nedaleko od Hodonína, v místě zvaném Mikulčice, si přijdou na své hlavně zájemci o historii sahající do období před neuvěřitelnými 1 300 lety, tedy do doby Velkomoravské říše. K prohlídce jsou připraveny různé expozice s kosterními ostatky a venkovní prostory se zbytky původního osídlení. Zajímavostí jižní Moravy je dochovaný větrný mlýn ve Starém Poddvorově. Barokní zámeček v Miloticích pak hlavně v létě láká k prohlídce a odpočinku v parku francouzského typu. A protože celý moravský kraj je proslulý vinařskou tradicí, bylo by téměř ostudou a pro pohostinné Moravany přinejmenším zklamáním, kdyby návštěvník odjel bez pozastavení v některém z vinných sklepů či výroben lahodného moravského moku.